آموزشمتوسطمقاله

راهنمای مجموعه‌‌های ارز رمزنگاری شده و توکن غیر قابل تعویض (NFTS)

برخلاف ارزهای رمزنگاری شده در بازار خرید ارز دیجیتال که همه رمزها به طور یکسان ایجاد می‌شوند، توکن غیر قابل تعویض هر کدام منحصر به فرد و از هر نظر کمی محدود هستند.

NFT ها یکی از مهم‌ترین عناصر سازنده اقتصاد دیجیتال جدید و مبتنی بر بلاک چین هستند. چندین پروژه در حال آزمایش NFT برای انواع موارد استفاده مانند بازی، هویت دیجیتال، مجوز، گواهینامه‌ها و هنرهای زیبا هستند. علاوه بر این، آن‌ها حتی می‌توانند مالکیت جزئی اقلام با ارزش بالا را نیز مجاز کنند.

از آ‌ن‌جا که انتشار NFT روز به روز آسان‌تر می‌شود، هر روز تعداد بیشتری از این دارایی‌های جدید ایجاد می‌شود. این مقاله از تترلند به بررسی آنچه NFTها هستند، می‌توان از آن‌ها برای چه مواردی استفاده کرد و این‌که چگونه یک بازی به نام CryptoKitties در اواخر سال 2017 زنجیره بلوک Ethereum را گرفتار کرد.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) نوعی توکن رمزنگاری شده در بلاک چین است که یک دارایی منحصر به فرد را نشان می‌دهد. این‌ها می‌توانند کاملاً ارزهای دیجیتالی یا نسخه‌های توکن‌دار شده، دارایی‌های واقعی باشند. از آن‌جا که NFTها با یک‌دیگر قابل تعویض نیستند، ممکن است به‌عنوان اثبات اصالت و مالکیت در حوزه دیجیتال عمل کنند.

منظور از نوسان‌پذیری این است که واحدهای منفرد یک دارایی قابل تعویض هستند و اساساً از یکدیگر قابل تفکیک نیستند. به‌عنوان مثال، ارزهای فیات قابل معامله هستند، زیرا هر واحد با هر واحد فردی معادل دیگری قابل تعویض است. اسکناس ده دلاری با هر اسکناس اصل دیگر ده دلاری قابل تعویض است. این برای دارایی ضروری است که قصد دارد به‌عنوان یک وسیله مبادله‌ای عمل کند.

قابلیت انعطاف پذیری اموال مطلوبی برای ارز است زیرا امکان تبادل رایگان را فراهم می‌کند و از نظر تئوری هیچ راهی برای شناخت تاریخچه هر واحد وجود ندارد. با این حال، این ویژگی مفیدی برای کالاهای قابل جمع آوری نیست.

اگر در عوض، ما بتوانیم ارزهای دیجیتال مشابه بیت کوین در بازار خرید ارز دیجیتال ایجاد کنیم و یک شناسه منحصر به فرد به هر واحد اضافه کنیم، چه می‌شود؟ این باعث می‌شود که هر یک از آن‌ها در بازار خرید ارز دیجیتال با تمام واحدهای دیگر متفاوت باشد. اساساً این همان NFT است.

NFTها چگونه کار می‌کنند؟

NFTها چگونه کار می‌کنند؟

چارچوب‌های مختلفی برای ایجاد و صدور NFT وجود دارد. برجسته‌ترین آن‌ها ERC-721 است، استانداردی برای صدور و تجارت‌دارایی های غیرقابل شارژ در بلاک چین Ethereum.

استاندارد جدیدتر و پیشرفته‌تر، ERC-1155 است. این یک قرارداد واحد را قادر می‌سازد که دارای توکن‌هایی باشد که طیف وسیعی از امکانات را برای شما فراهم کند. استاندارد سازی صدور NFT امکان همکاری بیشتر را فراهم می‌کند که در نهایت به نفع کاربران است. این اساساً به این معنی است که دارایی‌های منحصر به فرد می‌توانند با سهولت نسبی بین برنامه‌های مختلف منتقل شوند.

درست مانند سایر توکن‌های بلاک چین در بازار خرید ارز دیجیتال، NFT شما در یک آدرس وجود خواهد داشت. شایان ذکر است که NFTها بدون اجازه مالک – حتی توسط صادر کننده NFT – قابل تکرار یا انتقال نیستند.

NFT ها در بازارهای آزاد مانند OpenSea قابل معامله هستند. این بازارها خریداران را با فروشندگان ارتباط می‌دهد و ارزش هر رمز منحصر به فرد است. طبیعتاً NFT ها در پاسخ به عرضه و تقاضای بازار ( مانند عرضه و تقاضای بازار خرید ارز دیجیتال) مستعد تغییرات قیمت هستند.

برای چه مواردی می‌توان از NFT استفاده کرد؟

برای چه مواردی می‌توان از NFT استفاده کرد؟

NFTها یا توکن غیر قابل تعویض را می‌توان توسط برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) برای صدور موارد منحصر به فرد دیجیتال و مجموعه‌های رمزنگاری شده استفاده کرد. این توکن‌ها یا می‌توانند یک کالای قابل جمع آوری باشند، یا یک محصول سرمایه‌گذاری یا غیره.

اقتصاد بازی چیز جدیدی نیست و از آن‌جا که بسیاری از بازی‌های آنلاین از قبل اقتصاد خود را داشته‌اند، استفاده  از بلاک چین برای رمزگذاری دارایی‌های بازی فقط یک قدم جلوتر است. در حقیقت، استفاده از NFT می‌تواند به طور بالقوه مشکل رایج تورم را که بسیاری از بازی‌ها دارند حل و یا کاهش دهد.

در حالی‌که دنیای مجازی بیش از پیش در حال شکوفایی است، استفاده هیجان‌انگیز دیگر از NFT رمزگذاری دارایی‌های دنیای واقعی است. این NFTها می‌توانند کسری از دارایی‌های دنیای واقعی را نشان دهند که می‌توانند به‌عنوان توکن روی بلاک چین ذخیره و مانند خرید ارز دیجیتال معامله شوند. این می‌تواند نقدینگی مورد نیاز بسیاری از بازارها، برای مثال بازار خرید ارز دیجیتال را فراهم کند.

هویت دیجیتال نیز بخشی است که می‌تواند از ویژگی‌های NFT بهره‌مند شود. ذخیره اطلاعات شناسایی و مالکیت در بلاک چین باعث افزایش حریم خصوصی و یک‌پارچگی داده‌ها برای بسیاری از افراد در سراسر جهان می‌شود. در عین حال، انتقال آسان و بی‌اعتماد این دارایی‌ها می‌تواند اصطکاک را در اقتصاد جهانی کاهش دهد.

فروش تتر

پروژه‌های محبوب با استفاده از توکن غیر قابل تعویض و مجموعه‌های رمزنگاری شده

بسیاری از پروژه‌های مختلف از NFT به‌عنوان کالاهای قابل جمع آوری و قابل تجارت استفاده می‌کنند. بیایید تعدادی از محبوب‌ترین‌ها را انتخاب کنیم.

Decentraland

Decentraland یک دنیای واقعیت مجازی غیر متمرکز است که در آن بازیکنان می‌توانند زمین‌های مجازی و سایر موارد NFT درون بازی را مالک و مبادله کنند. Cryptovoxels یک بازی مشابه است که در آن بازیکنان می‌توانند اموال مجازی را بسازند، توسعه دهند و مبادله کنند.

My Crypto Heroes

 یک بازی نقش آفرینی چند نفره (RPG) است که بازیکنان می‌توانند قهرمانان تاریخی را از طریق quests و نبردها بالا ببرند. قهرمانان و موارد درون بازی به عنوان نشانه در بلاک چین Ethereum صادر می‌شوند.

مجموعه‌های Binance

مجموعه‌های Binance

مجموعه‌های Binance کالاهای NFT هستند که با همکاری Binance و Enjin در موارد خاص صادر می‌شوند.

تمبرهای رمزنگاری

تمبرهای رمزنگاری توسط سرویس پستی اتریش صادر می‌شوند و دنیای دیجیتال را به دنیای واقعی متصل می‌کنند. از این تمبرها برای حمل نامه مانند هر تمبر دیگری استفاده می‌شود. اما، آن‌ها همچنین به عنوان تصاویر دیجیتالی در بلاک چین Ethereum ذخیره می‌شوند و آن‌ها را به‌عنوان یک کالای قابل جمع آوری دیجیتال تبدیل می‌کند.

نتیجه‌گیری

مجموعه‌های دیجیتال، فناوری بلاک چین را در خارج از برنامه‌های معمول مالی و بازار خرید ارز دیجیتال، به راه‌های کاملاً جدید باز می‌کند. با نمایندگی دارایی‌های فیزیکی در دنیای دیجیتال، NFTها این توانایی را دارند که نه تنها در اکوسیستم بلاک چین، بلکه در اقتصاد گسترده‌تر مانند بازار خرید ارز دیجیتال، بخشی حیاتی باشند.

موارد استفاده بسیار زیاد است و کاملاً محتمل است که بسیاری از توسعه دهندگان به نوآوری‌های جدید و مهیج برای استفاده از این فناوری امیدوار کننده دست پیدا کنند اما آشمار است که برای رسیدن به بازار خرید ارز دیجیتال راه طولانی را در پیش دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا